20 Ağustos 2019, Salı

Niğde’de 2. Ar-Ge ve Projesi Pazarı Etkinliği…

Niğde’de 2. Ar-Ge ve Projesi Pazarı Etkinliği…

Güçlü üniversitelere ihtiyaç var TUSAŞ Strateji ve Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojiyi geliştirebilmek için güçlü üniversitelere ve güçlü bilim insanlarına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Üniversitemiz Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde, “2. Ar-Ge ve Proje Pazarı Günleri” etkinliği düzenlendi.

Proje sergisi ve ödüllü proje yarışması ile başlan serginin ilk gününde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Strateji ve Teknoloji Yönetim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk bir konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Fahrettin Öztürk konuşmasında, büyük hedefleri olduğunu belirterek, TUSAŞ’ın çok önemli bir başarı hikayesi olduğunu ifade etti. ANKA, Atak, Hürkuş ve yeni ürünlerinin Türk semalarında başarıyla hizmet verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, bunun ile gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Şirket olarak üniversitelere çok önem verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Fahrettin Öztürk ayrıca öğrencilere kurumda staj imkanı sağladıklarını ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun öğrencileri şirketlerinde ağırladıklarını bildirdi. Öğrencileri sistemi yaşayarak öğrenmelerinin değerli bir şey olduğunu da aktaran Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, “Bizimle beraber üretim hattında sisteme entegre olsunlar, çalışsınlar, yaşarken öğrensinler istiyoruz” dedi.

Prof. Dr. Fahrettin Öztürk Türkiye’nin kendi insansız hava araçlarını, savaş uçaklarını, uydusunu ve helikopterlerini yapabilecek durumda olduğunun altını çizdi.

Üniversitelerin bilginin ilk kaynağı ve özgün ürün geliştirmedeki en önemli müessese olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, “Yani bizim başarımız üniversitelerdeki bu çalışmalara bağlı, teknolojileri burada geliştirebilirsiniz. TUSAŞ’ın TUSAŞ olabilmesi için güçlü üniversite ve güçlü bilim insanlarına ihtiyacımız var. Sorumluluk sadece TUSAŞ’ta değil hepimizde” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşma sonunda, katkılarından dolayı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Strateji ve Teknoloji Yönetim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk’e ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik tarafından TUSAŞ heyetine teşekkür belgesi takdim edildi.

Programın devamında, “Yenilenebilir Enerji Politikaları ve Teknolojileri” başlıklı panel, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaplan moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği ve Çevre Daire Başkanı Dr. Abdulkadir Bektaş, Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Bora Timurkutluk ile Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Seyhan Sürmegözlüer panelist olarak yer aldılar.

Dr. Abdulkadir Bektaş, ülkemizin ve dünyanın genel enerji verilerini paylaşarak küresel ısınmanın etkilerinin telafi edilemeyecek bir duruma gelmemesi adına atılması gereken adımlardan ve bu kapsamda yenilenebilir enerjinin öneminden bahsetti. Doç. Dr. Bora Timurkutluk, ülkemizin cari açığındaki enerji faturasının rolü ile hidrojen ve yakıt pili teknolojilerinin ülkemiz için stratejik önemine vurgu yaptı. Dr. Timurkutluk, üniversitemiz Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Vestel Savunma Sanayi A.Ş. işbirliğinde hidrojen ve yakıt pili teknolojileri üzerine gerçekleştirilen uzun soluklu AR-GE ve ürünleştirme çalışmalarına değinerek sözlerini tamamladı. Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Seyhan Sürmegözlüer ise fotovoltaik teknolojilerin yenilenebilir enerjideki yeri, güneş hücresi çeşitleri ve üretim aşamaları ile üniversitemiz Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen güneş hücresi çalışmaları hakkında bilgiler sundu. Panel, soru-cevap bölümüyle son buldu.  

Etkinliğin ikinci gününde gerçekleştirilen ve Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Temsilcisi ve Etkinlik Sorumlusu Prof. Dr. Öner Yusuf Toraman’ın moderatör olarak katıldığı panel düzenlendi. Panelde, KOSGEB Niğde İl Müdürlüğü Uzmanı Koray Koçak tarafından “KOSGEB Yeni Girişimcilik Destekleri”, Niğde Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rifat Battaloğlu tarafından “Niğde Teknopark ve TTO/TTM Hizmetleri” ve Mekatronik Mühendisleri Derneği Niğde Temsilcisi Ahmet Gündoğmuş tarafından “Yapay Zeka Uygulamaları” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan ve Niğde Ticaret Borsası ve MERTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık tarafından, proje yarışmasına katılarak başarı elde edenlere teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

öhü ar-ge

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.