24 Ağustos 2019, Cumartesi

Vefasızlık!

Vefasızlık!

Niğde’nin yetiştirdiği büyük devlet adamı Emin Erişirgil’in adının yaşatıldığı eski Terminal Caddesi’ndeki tabelada soyanın yanlış yazılması ve caddenin isminin değiştirilmesinin gündeme gelmesi, Erişirgil’in yakınlarını üzüyor.

Erişirgil’in 88 yaşındaki kızı Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, babasının caddeye verilen isminin silinmemesini ve tabeladaki soyadının düzeltilmesini istiyor.

BÜYÜK DEVLET ADAMI

Atatürk’ün yeni Türk alfabesinin tanzimiyle görevlendirdiği 5 kişiden biri olan; felsefe profesörü, Şemsettin Günaltay Hükümeti’nin İçişleri Bakanı, Niğde’nin yetiştirdiği önemli bilim ve devlet adamı Emin Erişirgil’in ismi 1993 yılında Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Eski Terminal Caddesi’ne verilmişti. Cadde üzerindeki tabelanın bazı dönemlerde kaldırılması, zaman zaman da caddesinin isminin değiştirileceği yönündeki iddiaları gündeme gelmesi, Erişirgil’in yakınlarını hem üzüyor hem de tedirgin ediyor.

ERİŞİLGİL’İN KIZINDAN MESAJ VAR

Adım Gazetesi İzmir Temsilcisi Alper Göncü, Ankara’da Emin Erişirgil’in gastroenteroloji profesörü olan kızı Özden Uzunalimoğlu ile bir araya geldi. Gastroenteroloji Derneği’nin kurucularından olan Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, babasının adının yaşatıldığı tek yer olan ve halk arasında Terminal Caddesi olarak bilinen caddedeki tabeladaki yanlışlığın yıllardır düzeltilememesinden yakındı. “Emin Erişirgil” olması gereken cadde isminin “Emin Erişingil” olarak hatalı yazıldığını ve hatanın halen düzeltilmediğini belirten Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, “Geçen yıl Niğde Belediyesi’ne dilekçe ile başvuru yapıldığını ve babanın adının yaşatıldığı cadde isminin değiştirilmesi yönünde talepte bulunulduğunu duydum. Bu büyük bir vefasızlıktır, bizim açımızdan üzüntü vericidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, aile olarak babalarının ismini taşıyan caddenin isminin değiştirilmemesini ve hatalı olan talebinin düzeltilmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

 

 

MEHMET EMİN ERİŞİRGİL KİMDİR?

1891’de doğmuştur. Babası Kaymakamzadeler’den Mustafa Dilaver bey, annesi Nesibe hanımdır.  İlköğrenimini İstanbul’da yaptı. 1911 yılında Mekteb-i Mülkiye’yi bitirdi. Sosyoloji ve Felsefe hocalığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe tarihi doçentliği ve profesörlüğü yaptı, aynı fakültede dekan oldu. 1919 senesinde son dönem Osmanlı Meclis-i Mebusan’da Niğde Mebusluğuna seçildi. Ancak Meclis kapatıldığı için bu görevi kısa sürdü. Kız Öğretmen Okulu müdürlüğü, Talim ve Terbiye kurulu başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. İstanbul’da bulunan Mekteb-i Mülkiye’nin 1936-37 öğretim yılında Ankara’ya taşınması ve Siyasal Bilgiler Okulu adını alması sürecinde okul müdürü idi. 1942 yılında Milletvekili seçildi. Hasan Saka hükümetinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı ( 1948 ) Şemsettin Günaltay hükümetinde ( 1949) İçişleri Bakanlığı yaptı.

Atatürk’ün önderliğindeki Dil Kurultayında bulunan Erişirgil, yeni Türk alfabesinin tanzimi ile görevlendirilen beş kişiden biridir.

Atatürk onun için. “Yeryüzünden felsefe kaybolsa, Emin bey onu yeniden icad ederdi” diyerek takdirlerini ifade etmiştir. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

emin erişirgil niğde

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.