24 Ağustos 2019, Cumartesi

“TÜNELİ YAPAMADINIZ, BARİ HAFRİYATI ORTADAN KALDIRIN”

“TÜNELİ YAPAMADINIZ, BARİ  HAFRİYATI ORTADAN KALDIRIN”

Niğde Belediye'sinin 2 yıl önce Vali Konağı yokuşunu Kayardı mevkiine bağlayarak şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla başlattığı Tünel Geçiş Projesi yarım kaldı. 40 yakın dairenin kamulaştırılarak yıkıldığı proje kapsamında sadece kamulaştırma bedeli için belediyenin kasasından 5 milyon lira çıktı.

Niğde Belediyesi’nin 2 yıl önce Vali Konağı yokuşunu Kayardı mevkiine bağlayarak şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla başlattığı Tünel Geçiş Projesi yarım kaldı. 40 yakın dairenin kamulaştırılarak yıkıldığı proje kapsamında sadece kamulaştırma bedeli için belediyenin kasasından 5 milyon lira çıktı.

 

Proje bedeli ve ihale iptal bedelleriyle birlikte milyonlarca liranın boşa gittiği Şehir İçi Tünel Geçiş Projesi’nden geriye, projenin başlangıç noktası olan Vali Konağı yokuşunda, kamulaştırma kapsamında yıkılan binaların hafriyatı kaldı. Vatandaşlar, “Tüneli yapamıyorsanız bari hafriyatları ortadan kaldırın” diyerek, Niğde Belediyesi’ne tepki gösterdiler.

 

PROJE, FARUK AKDOĞAN’IN DÖNEMİNDE BAŞLATILMIŞTI.

Niğde Belediyesi, dönemin Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’ın talimatıyla 2015 yılında, şehir merkezindeki trafik yükünü azaltmak için “Şehir İçi Tünel Geçiş Projesi” adıyla, Vali Konağı yokuşunda, Niğde için çok önemli bir projenin startını verdi. Vali Konağı yokuşunu, Kayardı Mevkiine bağlayacak olan proje kapsamında 335 metre uzunluğunda bir tünel yapılacaktı. Tünelin çıkış noktasından itibaren de Özbelde mevkiine uzanan alternatif bir bulvar oluşturulacaktı.

40’A YAKIN DAİRE VE ARSA KAMİLAŞTIRILDI

Dönemin Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, 2017 yılının Eylül ayında yaptığı açıklamada projenin kamulaştırılmasının tamamlandığını, Ekim ayında da ilk kazmanın vurulacağını açıklamıştı. Vali Konağı yokuşu bölgesindeki merdivenli yürüyüş yolundan Kayardı mevkiindeki Gafur Soylu Polis Karakoluna kadar olan alanda 40’a yakın daire ve arsanın kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını belirten dönemin Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, bu işlemler için 5 milyon liranın harcandığını bildirmiş ve “Niğde Derbent mevkiindeki geçişin dışında farklı geçişlere de ihtiyaç var. Bilindiği gibi Devlet Hastanesi şehir merkezindeyken birkaç yıl önce Özbelde mevkiine taşındı. Biz Tünel Geçiş Projesi’ni hastaneye ulaşımın daha kolay ve sağlıklı olması için gerçekleştirdik ve hayata geçiriyoruz. Tünel Projemiz Niğde’mize hayırlı olsun” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

FARUK AKDOĞAN BAŞLATTI, RIFAT ÖZKAN DURDURDU…

Ancak Akdoğan, bu açıklamayı yaptıktan yaklaşık 1 ay sonra, görevinden istifa ettirildi. Akdoğan’dan boşalan Belediye Başkanlığı koltuğuna getirilen Rıfat Özkan, Tünel Geçiş Projesi’nin projesinde değişiklik yapılacağını açıkladı. Aradan 1.5 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen, ne eski proje için kazma vuruldu ne de yeni bir proje hazırlandı.

ŞEHİR MERKEZİNDE TRAFİK YÜKÜ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Projeden geriye, kamulaştırma kapsamında yıkılan binaların hafriyatları kaldı. Proje hayata geçirilemediği için şehir merkezindeki trafik yükü her geçen gün biraz daha arttı.

TÜNELİ YAPAMIYORSANIZ, BARİ HAFRİYATLARI ORTADAN KALDIRIN

Kayardı Yokuşu bölgesinde ikamet eden vatandaşlar, projenin durdurulmasından dolayı Niğde Belediyesi’ne tepki gösteriyor. Şehir merkezindeki trafik yükünün azaltılması için tünel projesinde ihtiyaç olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Projenin hayata geçirilmesini istiyoruz. Şayet belediyenin böyle bir gücü yoksa en azından kamulaştırma kapsamında yıkılan binaların hafriyatları ortadan kaldırılsın ve bu bölgedeki çirkin görüntü sonlandırılsın” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 3

Editör:


niğde kentsel dönüşüm

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.