24 Ağustos 2019, Cumartesi

TRAFİK SORUNUNU BU KAFAYLA MI ÇÖZECEKSİNİZ?

TRAFİK SORUNUNU BU KAFAYLA MI ÇÖZECEKSİNİZ?

Trafik yoğunluğu her geçen gün artarken, sorunun çözümü için yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler Niğde’de uygulanmıyor. İnşaatlar, yönetmeliklere aykırı bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

“Her daireye 1 otopark zorunluluğu” getiren yeni yönetmelik, bazı inşaat firmaları tarafından uygulanmıyor. Trafik sorununun çözümüne yönelik projeler de kâğıt üzerinde kalınca, olan vatandaşa oluyor. Yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde verildiği ileri süren inşaat ruhsatları, trafik sorununu vatandaş için çileye dönüştürüyor.

YÖNETMELİK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ AMA…

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre her daire için 1 otopark zorunluluğu getirildi. Yönetmelikte belirtilen esaslara göre otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatları verilmeyeceği gibi, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe yapı kullanım izni de verilmeyecek.

BAZI İNŞAAT FİRMALARI YENİ YÖNETMELİĞİ GÖZARDI EDİYOR

Ancak, Niğde’de yönetmelikte yapılan değişikliklerin bazı inşaat firmaları tarafından uygulanmadığı ortaya çıktı. İnşaat firmalarının yönetmeliğe aykırı bir şekilde hazırladıkları projelerle idarelerden yapı ruhsatı aldıkları ileri sürülüyor. İddiaya göre, yönetmelik gereği her daireye bir otopark yapması gereken inşaat firmaları, inşaat alanından daha fazla kar edebilmek için otoparksız bir şekilde inşaatlarını projelendiriyor. Otoparksız inşaat projeleri için idarelere de cüzi bir miktarda para cezası ödeyip, yapı ruhsatı alabiliyor.

BELEDİYELER NEDEN GÖZ YUMUYOR?

Yaşanabilir bir çevre, trafik sorunu olmayan şehirler oluşturulabilmesi için çıkarılan yasa ve yönetmelikleri hiçe sayan bazı müteahhitlerin Niğde’de hat safhaya oluşan trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmadığı gibi daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olmalarına, idarelerin nasıl göz yumduğu ise merak konusu oluyor.

MECBURİYET CADDESİ, BAZI GÖZÜ DÖNMÜŞ MÜTEAHHİTLERİN İSTİLASINA UĞRADI

Yasa ve yönetmeliklerin hiçe sayıldığı bölgelerin başında Niğde’de Mecburiyet Caddesi olarak bilinen Dr. Sami Yağız Caddesi geliyor. Son yıllarda değeri katlanarak artan bu caddede, bazı müteahhitler, kentsel dönüşüm yasasındaki ‘riskli yapıların dönüşümüyle’ ilgili bölümdeki boşluktan faydalanarak, özellikle dükkan sahiplerini mağdur edecek projeleri hayata geçirmişti. Çürük raporu aldırıp yıktıkları binaları, kafalarına göre projelendiren bazı inşaat firması sahipleri, bu apartmanlardaki maliklerin 2/3 çoğunluğunun onayını alarak, yıkılan binaların yerine yapacakları yeni binaları kendi istedikleri şekilde projelendirmişti.

AYNI CADDE, AYNI MÜTEAHHİTLER…

Aynı caddede bu kez otoparkla ilgili sorun yaşanmaya başladı. Çoğunluğu aynı müteahhitlerden oluşan bir grup inşaat firması, bu bölgede yıktırıp yeniden yapacakları binalar için otopark yapmadan inşaat ruhsatı alabiliyor.

BELEDİYELER YASAYI UYGULAMALI…

Trafik yoğunluğunun en çok yaşandığı Dr. Sami Yağız Caddesi’ndeki yeni binalarda otopark olmaması, şehrin kalbi konumundaki bu bölgede trafik çilesini daha da artıracağa benziyor.

Otopark yönetmeliğindeki değişikliğe rağmen, idarelerin otoparksız binalara inşaat ruhsatı vermemesi gerekiyor. Yasa ve yönetmeliklere rağmen, bu bölgeden büyük oranda rant elde etmek isteyen bazı inşaat firmalarının, şehrin geleceğini katletmesine belediyelerin göz yummasına vatandaşlar tepki gösteriyor.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:Cansu Demirpençe


niğde mecburiyet müteahhit

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.