21 Ekim 2019, Pazartesi

Tarım İl Müdürlüğü, üreticileri bitki hastalıkları konusunda uyardı

Tarım İl Müdürlüğü, üreticileri bitki hastalıkları konusunda uyardı

Kiraz ve çilekte monilya, buğdayda yaprak lekesi Niğde Tarım İl Müdürlüğü, üreticileri kiraz ve vişnede monilya hastalığı; buğdayda ise yaprak ve lekesi ve sarı pas hastalığına karşı uyardı. Yetkililer, bitki hastalıklarıyla ilgili zamanında ilaçlama yapılmasını önerdi.

Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kiraz ve vişne ağaçlarının çiçek açtığı bu dönemlerde monilya adı verilen hastalığın meyvelere zarar verebileceği belirtildi. Çiçeklerin taç ve çanak yaprakları, dişicik borusu ve erkek organlarının kahverengileşerek, tüm çiçeğe yayıldığı bu hastalığa karşı “Çiçekler %5-10 oranında açtığında, Çiçekler ?-100 çiçek açtığında uygun fungusitlerden biri ile ilaçlama yapılmalıdır” açıklamasında bulunuldu.

Niğde Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada buğdayda ise Septorya Yaprak Lekesi ve Sarı Pas Hastalıklarına karşı üreticiler uyarıldı.

 “ Buğdayda pas hastalıkları iklim şartlarının epidemi yaptığı yıllarda önemli ölçüde verim kayıplarına neden olmaktadır. Geçmişteki bazı yıllarda olduğu gibi bu yılda Mart ayı oldukça yağışlı ve nemli geçmiştir. Sıcaklığın 10-15 C civarında seyretmesi hastalığın seyrini artırmaktadır” denilen uyarı açıklamasında, buğdaydaki en önemli hastalığın sarı pas hastalığı olduğu belirtildi.

Buğdayın sap, başak ve yapraklarında görülen hastalığın yaprağın üst yüzeyinde makine dikişi gibi sarı püstüller oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Bu püstüllerin dizilişi bir çizgiyi andırdığı için bu pasa Çizgi Pası da denilir. Yüksek nem veya yağış hastalığın oluşmasını tetikler. Hastalığın oluşması için optimum sıcaklık 10-15 °C’dir. Buğdayda Septorya Yaprak Lekesi ise , Buğdayda Septorya yaprak lekesi (Septoria tritici) hastalığının ilk belirtileri alt yapraklarda başlar, çevre koşullarına bağlı olarak üst yapraklara kadar çıkabilir. Hastalığın bayrak yaprağa kadar ilerlemesi durumunda, meydana gelebilecek kayıp, yoğunluğuna bağlı olarak %-50 arasında olabilir. Hastalığın belirtileri küçük, düzensiz, ortası açık saman sarısı veya kirli sarı renkte yaprağın yeşil kısımlarından kesin sınırlarla ayırt edilen lekeler şeklindedir. Hastalık ilerledikçe bu lekeli alanlar kül rengini alarak tüm yaprakta sararma meydana getirir. Bu lekelerin üzerindeki küçük siyah toplu iğne gibi olan noktacıklar etmenin spor yataklarıdır ve yaprak üzerinde rahatça görülebilir. Rüzgâr yardımıyla uzun mesafelere taşınabilen bir hastalık olması sebebiyle pas hastalıklarında olduğu gibi epidemi riski olan bir hastalıktır.
Mücadelede tolerant/dayanıklı çeşitlerin ekilmesi, ekim nöbetinin uygulanması, derin sürüm yapılarak bitki artıklarının toprağa gömülmesi, toprak analiz sonuçlarına göre dengeli gübreleme yapılması, fazla azotlu gübre kullanımından kaçınılması ve mibzerle ekim tercih edilerek sık ekimden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Kimyasal mücadelede; iklim koşulları dikkate alınarak hastalığın seyrinin izlenmesi ve hastalık belirtilerinin yaprağın üst kısımlarına doğru ilerlediği gözlemlendiği durumlarda, üst yaprakların özellikle bayrak yaprağın hastalık ile bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlaması yapılmasıdır. Hasattan 30 gün önce ilaçlamalara son verilmelidir. Hastalıkla ilgili gerekli bilgileri il ve  ilçe müdürlüğümüzden alabileceğiniz gibi kullanılacak fungisitlerin seçimi için güncel bilgilere Bakanlığımızın https://bku.tarim.gov.tr/ web adresinden ulaşılmaktadır…”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.