24 Ağustos 2019, Cumartesi

RANTA BAK!

RANTA BAK!

Mülk sahipleri, çekme mesafelerine tecavüz ederek yaptıkları işletmeleri yüksek fiyatlarla kiraya veriyor. İmara aykırı uygulama bir kişiye rant sağlarken yüzlerce vatandaşa mağduriyet yaşatıyor.

Niğde’de imara aykırı bir şekilde binaların çekme mesafelerine ‘tecavüz edilerek’ açılan kafe, lokanta ve benzeri işletmelerin mülk sahipleri, yasal olmayan uygulamadan yüksek miktarda kira geliri elde ediyor. ‘Yönetmeliğe aykırı’ bir şekilde inşa edildiği ileri sürülen bu işletmelere müdahale edilmemesi ise vatandaşların tepkisine yol açıyor.

EN İŞLEK CADDELER

Binaların çekme mesafelerini imara aykırı bir şekilde sundurma, tente, cam paneller ve zemin terası şeklinde kapatan bazı işletmelerin mülk sahipleriyle, apartman sakinleri arasında zaman zaman huzursuzluklara da neden olan imara aykırı uygulamanın, Dr. Sami Yağız Caddesi ile bu caddeyi Süleyman Fethi Caddesi’ne bağlayan yokuşta yoğunlaştığı iddia ediliyor.

HAKSIZ REKABET

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinde açık bir şekilde ‘imara aykırı’ olduğu belirtilmesine rağmen, cam bölmeler, tente ve sundurmalarla kapatılarak imara aykırı bir şekilde dizayn edilen işletmelerin mülk sahipleri, bu işletmeleri yıllık 100 bin TL ile 150 bin TL arasındaki fiyatlarla kiraya veriyor. İlgili yönetmeliğe aykırı uygulamadan yüksek miktarda haksız kazanç elde eden işletme sahiplerinin bazılarının, bulundukları apartman sakinleri ile davalık oldukları ileri sürülüyor. Haksız rekabete neden olan uygulamaya neden müdahale edilmeği kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına yol açıyor.

KİRACILAR MAĞDUR

Mülk sahiplerinin imara aykırı bir şekilde inşa ettiği işletme alanları, kiracıları da mağdur ediyor. Aylık 10-15 bin TL’den kiraya verilen işletme alanları, buraları kiralayan esnafın mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Bu tür işletmeler, Bor Caddesi’ndeki apartman altı diğer dükkanların da kira miktarının yükselmesine yol açıyor.

ÇEVRE BAKANLIĞININ YÖNETMELİĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili yönetmeliğinde “binaya bitişik ilave veya eklenti olarak ve mevcut binanın cephesini ve kitlesini veya mimari ve tesisat projelerini değiştirici nitelikteki sundurmaların ruhsata tabi olacağı, sundurmaların esaslı tadil olması sebebiyle imar planı kararına aykırı olmamak üzere tadilat ruhsatı alınarak inşa edilmesi gerektiği, çekme mesafelerine tecavüz etmemek şartıyla ve tanımına uygun şekilde imal edilmesi gerektiği, cam panellerle (açılır kapanır dahi olsa) kapatılması durumunda yönetmelikteki sundurma tanımına aykırılık söz konusu olacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Yönetmelik, apartmanların kendi mülkiyetlerindeki alanlarda sundurma, cam bölme ve zemin terası gibi düzenlemeleri, ilgili belediyeden ruhsat tadilatı izni alınarak yapabilelineceğini belirtiyor. Ancak, çekme mesafelerine yapılan bu tip işletmelere kesinlikle izin verilmiyor.

APARTMAN SAKİNLERİNİN HAKKI

Yönetmeliğe uygun olarak yapılan işletmelerde ise mülkiyet hakkı gereği, apartman sakinlerinin de hakkı bulunuyor. Niğde’de hem çekme mesafelerine yapılan işletmeler hem de yönetmeliğe uygun bir şekilde apartmana ait alanlara yapılan işletmelerden bazıları için apartman sakinleri ile işletme sahipleri arasında itilaflar oluştuğu, özellikle Dr. Sami Yağız Caddesi’ndeki bazı apartman sakinleri ile işletme sahiplerinin davalık olduğu ifade ediliyor.

BELEDİYE MÜDAHELE EDECEK Mİ?

Apartman sakinleri ile işletme sahipleri arasında huzursuzluklara yol açan, vatandaşların da tepkisine neden olan işletmelerle ilgili Niğde Belediyesi’nin harekete geçmesi bekleniyor. Çekme mesafelerini sundurmalarla kapatıp, cam bölmelerle inşa edilen işletmelerle ilgili olarak Niğde Belediyesi’nin nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

*Niğde’de ilgili yönetmeliğe aykırı olarak çekme mesafelerine cam bölme ve sundurmalarla kapatılarak inşa edilen işletmelerle ilgili olarak Niğde Belediyesi herhangi bir denetim ve kontrol yaptı mı?

*Belediye, bu yapılara nasıl izin verdi?

*Haksız rekabete neden olan bu uygulamayla ilgili Niğde Belediyesi cezai işlem uygulayacak mı?

*Bulundukları binalardaki apartman sakinlerinin tamamından izin alınmadan yapılan işletmelerle ilgili nasıl bir müeyyide uygulanacak?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde rant

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.