17 Temmuz 2019, Çarşamba

AMAN DİKKAT

AMAN DİKKAT

Niğde’de uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili mücadele yoğun bir şekilde devam ediyor. Yetkililer ve uzmanlar, gençlerin madde bağımlılığına yönelebilmeleri konusunda anne ve babaları uyarıyor.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, uyuşturucu madde ticari yapanlara yönelik başlattıkları çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Başsavcı Dönmez, uyuşturucu madde suçlarıyla ilgili olarak bizzat bir cumhuriyet savcısını görevlendirdiklerini bildirdi.

Niğde’de uyuşturucu ticaretine geçit vermemek için başlatılan çalışmalar yoğun bir tempoyla sürdürülüyor. Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde emniyet ve jandarma birimleri il genelinde uyuşturucuyla mücadeleye devam ederken, uyuşturucu ticaretine karşı da teknik takip çalışmalarıyla satıcılara göz açtırılmıyor.

PLANLI MÜCADELE

Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, uyuşturucu madde ticareti yapanlarla mücadele noktasında ciddi çalışmalarının bulunduğunu anlattı. Niğde Adım Gazetesi’ne açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Dönmez, mücadeleyi planlı ve projeli bir şekilde sürdürdüklerini ifade etti. 

TEKNİK TAKİP

Çok sayıda uyuşturucu ticareti yapan şahsın, suç delilleri ve uyuşturucu maddelerle birlikte yakalandığını vurgulayan Başsavcı Dönmez, “Suçluları yakalayabilmek için teknik takip yaparak bu konuda özel bir çalışma gösteriyoruz” dedi.

ANNE-BABALARA UYARI

Başsavcı Oğuzhan Dönmez, gençlerin uyuşturucu ve madde bağımlılığına yönelmemeleri konusunda anne-babaları da uyararak, “Biz bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığı olarak gereken tüm çabayı hassasiyetle gösteriyoruz. Anne ve babaların çocuklarıyla yakından ilgilenmesi, uyuşturucuyla mücadele kapsamında önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

SADECE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE SORUŞTURMASI İÇİN BİR SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Sadece uyuşturucu madde suçları için bizzat bir cumhuriyet savcısı görevlendirdiklerini belirten Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Dönmez, “Bir cumhuriyet savcımız sadece uyuşturucu suçlarının soruşturmalarıyla ilgileniyor” şeklinde konuştu.

 

Cebeloğlu: Uyuşturucuyla mücadelede önemli mesafe kat ettik.” Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Niğde’nin kendi ölçeğindeki 24 il arasında, uyuşturucuyla mücadelede üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Uyuşturucuyla mücadele ve madde bağımlılığının önüne geçilmesi amacıyla geçen yıl 13 ayrı eğitim faaliyeti gerçekleştirdiklerini anlatan Salim Cebeloğlu, “Bunlardan 4’ü ilimizde görev yapan özel güvenlik görevlilerine yönelik, toplam 376 özel güvenlik görevlisine eğitim verdik. Verilere dönük bir eğitim faaliyetimiz var. Burada 50 kişiye ulaştık. Narko rehber eğitim faaliyeti gerçekleştirdik. Öğretmenlere ve okullara yönelik bir faaliyetimiz var; Kısacası 961 kişiye ulaşılarak Narko rehber kapsamında uyuşturucu ile ilgili vatandaşları uyarıcı nitelikte bir faaliyet gerçekleştirilmiştir. 2019’un Ocak ve Şubat ayında ise; 750 kişiye bu eğitim faaliyetleri verilmiştir” dedi.

Metruk binaların ve aydınlatılması yetersiz olan binalarla ilgili de bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Salim Cebeloğlu, “Biz konuyu Sayın Valimize elittik. Sayın valimizin talimatıyla, Belediye, İl Özel İdaresi, İl Genel Sekreterliği, Kültür Turizm Müdürlüğü’nün yer aldığı bir komisyon oluşturuldu. Özellikle madde bağımlılarının bu mekânları kullanmamaları gerekli önlemlerin alınması için bir aşama kaydedildi. Bu çalışma tam anlamıyla gerçekleştirildiği zaman daha huzurlu olacak. Yine aydınlatması düşük parklar vardı. Bununla ilgisi Sn. Valimizle görüşüp hızlı bir çalışma gerçekleştirdik. Büyük oranda tamamlandı fakat tam anlamıyla bitmedi” dedi.

Narko Metruk uygulaması kapsamında günlük kontrol ediliyor. Bu metruk yapılar yani yıkık, dökük yapılar kontrol ediliyor. Bizim günlük Kale Mahallesinde hem de metruk binaların olduğu yerlerde karakolumuzun bir ekibi o yerlerde bekliyor. Herhangi bir olay olduğunda ekipler hemen gidiyorlar. Ekiplerin ağırlıklı olarak bekledikleri alan Kale mahallesinde bulunan metruk binaların bulunduğu alan. Yunus timlerimiz, güven timlerimiz, Kale ve çevresinde alt kısmında bulunan metruk binaları devamlı şekilde kontrol ediyor” açıklamasında bulundu.

 

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında geçen yıl meydana gelen olaylarla ilgili istatistik bilgiler veren Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, “Geçen yıl toplam 434 olay meydana gelmiş. Bunların 76’sı uyuşturucu madde ticareti yapmak, 358’i de uyuşturucu madde kullanmak şeklinde gerçekleşmiş. Bu 434 olayda 635 kişi yakalanmış, 160 kişi uyuşturucu madde ticareti yapmaktan dolayı, 475 kişi de uyuşturucu madde kullanmak suçundan yakalanmış. Bu olaylarla ilgili geçen sene 87 kişi tutuklandı. 2019 ocak ayında ise; toplamda 45 olay meydana gelmiş. Bunlarda yakalanan kişi sayısı 45’tir. 4 kişi uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan tutuklanmıştır.2018 den bu güne kadar ise toplamda 91 kişi tutuklanmıştır” dedi.

 

 

Niğde’de son 1 yıl içinde ele geçirilen uyuşturucu miktarı

*6112 gram esrar

*119.26 gram bonzai

*950 adet ekstazy

*84 bin 873 gram eroin (83 kg’ı toplu yakalama- yol kontrolü)

*370 gram Metan fetamin

*177 kök hintkeneviri

*260 adet uyuşturucu nitelikli hap

(Polis bölgesi)

 

 

 

Metruk binalar mercek altında

Niğde Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimler, metruk binaları sıkı takip altına aldı. Eğitimli köpekler yardımıyla uyuşturucu madde arayan ekipler, çok sayıda eski ve yıkılmaya yüz tutmuş evde, park ve bahçelerde kontrol yaptı. ‘Aron’ isimli narkotik köpek, uyuşturucu ticareti ve kullanımının yaygın olduğunu düşünülen alanlarda arama çalışmalarına katıldı.

 

Çakmak gazı çeken genç hayatını kaybetti

Niğde’de çakmak gazı çektikten sonra kavga eden gençlerden 15 yaşındaki S.İ. hayatını kaybetti. Aşağı Kayabaşı mahallesindeki boş bir arazide meydana gelen olayla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı.

 

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısında, 2019 Yılı Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı paylaşılarak kurumların çalışmaları değerlendirildi.

 

 

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi'nin verilerine göre son 10 yıl içinde uyuşturucudan yatan hasta sayısı yüzde 381 oranında arttı. Bunların yüzde 11'i 15 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Uyuşturucudan yatan hastaların yüzde 40'ının 15-19 yaş aralığında, yüzde 30'unun 20-24 yaş aralığında ve yüzde 11'nin ise 25-29 yaş aralığında olduğu belirtiliyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


uyuşturucu madde bağımlısı niğde aman dikkat

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.